Marketing afiliacyjny – co to ?

Czym jest marketing afiliacyjny

Co to Marketing afiliacyjny? Otóż jest  to forma marketingu internetowego, w której firmy udostępniają specjalne linki do swoich produktów lub usług. Jeśli ktoś kliknie w jeden z tych linków i dokona zakupu ,założy konto lub wykona inną czynność to osoba promująca link dostanie prowizję.

Sposoby przyznawania prowizji

Programy Afiliacyjne oferują swoim partnerom (osobą promującym link) kilka sposobów przyznawania prowizji w zależności od aktywności jaką musi wykonać osoba klikająca w link.

Prowizja za sprzedaż (PPS) : najbardziej powszechny typ prowizji, w którym partner otrzymuje określony procent od każdej sprzedaży dokonanej za pośrednictwem jego linku.

 

Prowizja za przekierowanie (PPL) : w tym modelu partner otrzymuje wynagrodzenie za wysłanie potencjalnego klienta do sprzedawcy, niezależnie od tego, czy dojdzie do sprzedaży produktu czy usługi. 

 

Prowizja za akcję (PPA) : partner otrzymuje prowizję za  doprowadzenie do określonej  akcji (np. wypełnienie formularza, rejestracja na stronie itp.). 

 

Prowizja za instalację (PPI) : jest często stosowana w branży gier i aplikacji, polega na tym, że partner otrzymuje prowizję za każdą instalację.

Zalety marketingu Afiliacyjnego

Brak lub bardzo niewielka inwestycja początkowa – Aby zacząć swoją przygodę z marketingiem afiliacyjnym, nie musisz ponosić kosztów. Możesz rozpocząć promocje produktu np. Na social mediach co nie wymaga płacenia tak jak zapisanie się do programu partnerskiego. Jeśli zdecydujesz się na prowadzenie strony internetowej na jednym z serwisów hostingowych to opłaty również nie są wysokie.

 

Brak konieczności zarządzania produktem – Będąc partnerem nie musisz się martwić się o logistykę, zwroty czy magazynowanie produktów. Jedynym twoim zadaniem jest przekierowanie lub doprowadzenie do transakcji.

 

Możliwość skalowania – Możliwości rozwoju w tej branży są naprawdę spore, ze względu na brak ograniczenia w postaci ilości produktów, czy liczby kanałów przez jakie można dotrzeć do klienta.

Jak dołączyć do programu partnerskiego?

Jest to dość proste wystarczy wybrać jedną z sieci partnerskich, a następnie odpowiadający ci program. W poszukiwaniu odpowiedniego programu partnerskiego możesz również udać się na strony internetowe dużych firm a następnie na samym ich dole poszukać odnośnika do programu afiliacyjnego, można tak zrobić choćby z Amazonem, jednak takie firmy często wymagają już istniejącego źródła ruchu. Możesz również samodzielnie przejrzeć ranking najlepszych sieci i coś wybrać, tutaj zamieszczam do niego link.

Pamiętaj o jednym!

Wybierając produkt który reklamujesz przede wszystkim kieruj się etykom, a nie chęciom szybkiego zarobku, więc uważaj na wszelkiego rodzaju suplementy o wątpliwej jakości , podejrzane usługi finansowe czy kasyna internetowe.

Jak się za to zabrać?

blogger, screenwriter, desperate-2838945.jpg

Wybierz branże w jakiej zamierzasz działać, i promować link. Wydaje się to proste jednak wcale takie nie jest, bo znalezienie odpowiedniej gałęzi rynku i niszy może być wymagające. Na co jednak warto zwrócić uwagę przy tym kroku? Przede wszystkim upewnij się, że dobrze znasz swoją branżę oraz, że jest w niej odpowiednio dużo potencjalnych odbiorców. Dobrze gdyby konkurencja również nie była w niej zbyt silna. Nie daj się skusić programom z bardzo wysokimi prowizjami, bo może i generują spore zyski, aczkolwiek są zagospodarowanie przez dużych graczy.

 

Stwórz kanał docierania do potencjalnych odbiorców. Liczysz na zarobienie pieniędzy z afiliacji? Jeśli tak to musisz zbudować sobie sposób na docieranie do potencjalnych odbiorców. Możesz to osiągnąć za pomocą bloga, kanału na YT, profilu na Instagramie Pintereście czy strony na Facebooku. Warto poświęcić trochę czasu na tworzenie wartościowego contentu i dodawanie go regularnie. Nie polecam natomiast spamienia linku wszędzie gdzie się tylko da, pod postami na social mediach czy w komentarzach na YT, bo nie dość, że zostaniesz uznany za zwykłego spamera, to kto o zdrowych zmysłach kupi cokolwiek z takiego linku? 

 

Rozwijaj ruch. Brzmi prosto, jednak jest  to dość czasochłonne zajęcie. Jeśli zdecydujesz się na rozpoczęcie przygody z marketingiem afiliacyjnym i prowadzeniem bloga lub strony internetowej, to warto abyś zainteresował się tematem SEO (search engine optimalization) gdyż będzie to pomocne w rozwoju źródła ruchu. W tym kroku może okazać się pomocne narzędzie ChatGPT, bo pomoże z researchem do artykułów czy pisaniem ich, albo wymyśli temat na następny post.

wady

Niestety nie wszystko jest tak proste jeśli chodzi o marketing afiliacyjny. Jak wspomniałem rozwijanie strony czy bloga może być czasochłonne, a na efekty trzeba trochę czekać, co więcej konkurencja też jest spora.

Podsumowanie

Czy zarabianie na marketingu afiliacyjnym jest dla ciebie? Jeśli jesteś gotów poświęcić trochę czasu na rozwijanie strony internetowej, bloga kanału na YT lub profilu na social mediach to z pewnością tak. Warto również pamiętać, że pojawia się coraz więcej narzędzi takich jak wspomniany wcześniej ChatGPT które ułatwią ci odniesienie sukcesu w tej branży. Możesz tęż uczyć się od najlepszych marketerów, tutaj jest ich lista.

Zobacz też: