Gary Halbert – Mistrz Copywritingu

W Polsce postać Garego Halberta ( 1938 – 2007), niestety nie jest szeroko rozpoznawalna. Szkoda, bowiem jest on absolutną legendą i mistrzem copywrittingu, od którego można się wiele nauczyć. Jego listy do dziś są w internecie w internecie, niestety tylko po angielsku. W czym leży więc klucz do sukcesu w copywritingu?

Czego nauczysz się od Garego Halberta

Zacznij od siebie – Na początek musisz wiedzieć, że większość ludzi podda się po pierwszej nieudanej  próbie. Jeśli chcesz odnieść pożądany efekt musisz przyjąć inną postawę, i być gotowym do spędzenia wielu godzin na przygotowanie idealnej oferty. Bądź tego świadom.

Poznaj swoich klientów – Przed stworzeniem dobrej oferty sprzedażowej, musisz poznać grupę do której konkretnie ma ona być skierowana, jakie są jej bóle i problemy, a następnie przedstawić swój produkt jako rozwiązanie ich kłopotów. Warto również używać podobnego słownictwa co potencjalni klienci.

Stosuj model AIDA – Szybkie wyjaśnienie skrótu

A – uwaga (z ang. Attention). Najpierw musisz zdobyć uwagę od potencjalnego klienta przykładowo przez nagłówek, będący formą obietnicy.

I – zainteresowanie (z ang. Interest). Następnie musisz wywołać zainteresowanie u klienta. Aby to osiągnąć możesz uwypuklić zalety produktu dające mu przewagę nad konkurencją, lub rozwinąć obietnicę zawartą w nagłówku.

D – pożądanie ( z ang. Desire). W tym kroku należy sprawić aby klient nie tylko był zainteresowany produktem ale go pożądał. W tym celu możesz używać emocjonalnego słownictwa, lub przedstawić produkt jako rozwiązanie problemu występującego u klienta.

A – działanie ( z ang. Action ). Koniec oferty powinien zawierać propozycję do klienta której ciężko jest się oprzeć np. Darmowy okres próbny lub,  korzystne warunki.

 

Projektując swoją ofertę pamiętaj o stosowaniu tych elementów.

 

 

Testuj różne rozwiązania – Copywrighterzy jak Gary Halbert nie napotykali genialnych rozwiązań od razu, lecz testowali początkowo wybierając małe grupy o niskim ryzyku, i w razie sukcesu eksperymentu rozszerzali go na szerszą grupę odbiorców. Pamiętaj również że genialne pomysły nie przychodzą od razu, lecz raczej są efektem pracy i eksperymentów.

Podsumowanie

Jest to kilka wybranych czynników które będą miały wpływ na skuteczność twojej oferty sprzedażowej, jednak zachęcam do zapoznania się z szerszą twórczością Garego Halberta, mistrza marketingu. W tym celu dodaje link do strony z jego listami mi. do syna w których można znaleść wiele innych cennych porad, oraz do nieco dłuższego seminarium Halberta, po angielsku.