Jak mądrze oszczędzać: 6 sposobów

Brak pieniędzy to niestety częsta przypadłość w naszym społeczeństwie, szczególnie podczas tak trudnej sytuacji jak teraz. Pewnym środkiem ochronnym przed brakiem pieniędzy z pewnością jest oszczędzanie, które nie zawsze musi się wiązać z wyrzeczeniami. Zaraz zaprezentuję ci listę składającą się z tych kreatywnych i nie tylko sposobów na oszczedzanie.

 

Zanim jednak zobaczysz sposoby na to jak mądrze oszczędzać, to warto by było zacząć od wyznaczenia jakiegoś celu, na który masz zamiar oszczędzać. Może to być cokolwiek od nowych butów aż po nowe mieszkanie. Takie działanie ma dodać ci motywacji, i zawsze kiedy będziesz miał moment zawahania, to pomyśl o wymarzonym celu.

Uważaj na zakupach.

Zakupy są szczególnie niebezpieczne dla oszczędzania, z kilku powodów. Idąc do galerii handlowej jesteś otoczony przez reklamy, ładnie wyglądające towary i promocje. Musisz więc zachować szczególną ostrożność. Zacznij od tego aby nigdy nie kupować pod wpływem impulsu. Zawsze odłóż decyzję o zakupie na następny dzień lub jeszcze następny. Pozwoli to emocjom na opadniecie a tobie na podjęcie bardziej rozsądnej decyzji. Pamiętaj o tym szczególnie podczas promocji. To że coś jest przecenione nie koniecznie oznacza, że musisz to kupić. Dodatkowo polecam ci używanie porównywarek cenowych takich jak Ceneo, gdyż pomogą ci one wybrać najlepszą ofertę, a kiedy zdecydujesz się już na zakup to poszukaj kodów rabatowych lub pobierz jedną z wielu darmowych wtyczek oferujących Cashbacki (zwroty niewielkiej części ceny) jak choćby LetyShops. Cashbacki są co prawda niewielkie ale to zawsze pare złotych w kieszeni. 

Używaj gotówki.

Kolejny prosty trick ale bardzo przydatny aby  oszczędzać. Kiedy używasz karty kredytowej, to fizycznie nie widzisz straty jaką ponosisz przy zakupach. Łatwiej jest w końcu przyłożyć telefon czy kartę do terminala płatniczego niż wyciągnąć gotówkę z portfela? Dodatkowo kiedy wychodzisz na zakupy czy imprezę to warto zabrać tylko określoną wcześniej sumę pieniędzy aby napewno nic cię nie skusiło.

Zawsze odkładaj określony procent zarobków.

Jeśli chcesz mądrze oszczędzać, to dobrze by było gdybyś od razu po otrzymaniu pieniędzy odkładaj pewną ich część na lokatę lub przeznaczał na inwestycje. Takie działanie spowoduje, że regularnie będziesz mógł odkładać swój kapitał na czarną godzinę lub na wybrane wcześniej marzenie. Dodatkowo jeśli nie masz pojęcia o inwestowaniu to warto by było abyś zwiększył swą wiedzę w tym zakresie i to jak najszybciej, a odłożone pieniądze mądrze inwestował. Im szybciej to zrobisz tym bardziej skorzystasz z procentu składanego i więcej uda ci się zaoszczędzić.

Zrezygnuj z niepotrzebnych wydatków.

Wydaje się to banalne ale trzeba o tym wspomnieć. Być może słyszałeś kiedyś o “Efekcie Latte“. W skrócie polega on na tym, że codziennie wydaje się pozornie niewielkie kwoty rzędu 10zł albo 20zł na kawę, papierosy lub inne drobne przyjemności. Teraz cała sztuka polega na tym aby z tych przyjemności zrezygnować albo zamienić je na tańsze odpowiedniki, np. Przygotowywać kawę w domu. Jeśli mówimy o paczce papierosów dziennie to przyjmując cenę paczki 19zł pozwoli to zaoszczędzić prawie 7000zł rocznie. Całkiem sporo prawda? Podobnie ma się to w przypadku kawy czy dowolnej innej rzeczy. Poświęcenie jest niewielkie a zyski ogromne.

poszukaj ulg podatkowych.

Kreatywne sposoby na oszczędzanie są najlepsze, co widać świetnie widać na przykładzie najbogatszych ludzi świata. Pomimo, że osiągają oni gigantyczne zyski to wcale nie płacą tak wysokich podatków. Wszystko dzięki optymalizacjom podatkowym. Oczywiście ty zapewne nie należysz do czołówki najbogatszych na świecie i nie zapłacisz fortuny doradcom podatkowym, ale możesz spróbować poszukać ulg, i w razie potrzeby skonsultować się ze specjalistą.

Naucz się planować.

Planowanie wydatków, może wydawać się trudne ale wcale takie nie jest, wystarczy usiąść do Excela i wszystko sobie rozpisać. Najlepiej wziąć wypłatę i podzielić wydatki procentowo tzn. Np 15% pójdzie na jedzenie itp. Warto również skrupulatnie zapisywać swoje wydatki i analizować czy nie dało by się ich jakoś zredukować. Ten sposób pomoże ci nie tylko mądrze oszczędzać, bowiem takie zdolności, planowania są przydatne w wielu rzeczach.

podsumowanie.

Mam nadzieję, że wykorzystasz któryś z wymienionych sposobów (a najlepiej wszystkie) do oszczędzania. Pod spodem zamieszczam listę wszystkich sposobów w punktach.

  1. zrezygnuj z niepotrzebnych wydatków
  2. uważaj na zakupach
  3. używaj gotówki
  4. poszukaj ulg podatkowych
  5. naucz się planować
  6. odkładaj określony procent dochodu

Zobacz też.