Dziś Amazon jest największym graczem w branży e-commerce, założony stosukowo niedawno bo w 1994 roku prze Jeffa Bezosa, aktualnie będącego jednym z najbogatszych ludzi świata, cały czas się rozwija i nie rezygnuje z ekspansji na coraz to różne rynki. Co więc stoi za tym , że początkowo niewielka księgarnia internetowa rozwinęła się do postaci globalnego lidera e-commerce, oraz co ważniejsze które z tych czynników możesz wykorzystać we własnym biznesie?
Początek Amazona to rok 1994 kiedy to to 30 letni Jeff Bezos, pod wpływem danych na temat szybkiego rozwoju internetu ryzykuje i rzuca swoją dobrze płatną oraz stabilną pracę, na rzecz założenia własnej księgarni internetowej Amazona. W tym celu przenosi się do Seattle, gdzie miedzy innymi zapisuje się na kurs dla przyszłych księgarzy. Pierwsze książki sprzedano przez serwis w 1995 roku. Co ciekawe model biznesowy Firmy nie zakładał szybkich zysków, wręcz przeciwnie początkowo zakładano, że przyzwyczajenie się ludzi do zakupów internetowych zajmie trochę czasu, i słusznie bo firma pierwszy raz na plusie była dopiero w 2001 roku.
Debiut Giełdowy
Na giełdzie Amazon zadebiutował już w 1997 roku czyli 3 lata po powstaniu. Początkowo cena za jedną akcję wynosiła 18$, Dla porównania w momencie pisania cena za jedną akcję to 98$.
Skąd wzieła się nazwa?
Początkowo firma nazywała się ,,cadabra”, co pochodzi od słów zaklęcia ,,abracadabra”, jednak nazwa ta była wyjątkowo nietrafiona, bowiem słowo cadabra, brzmiało bliźniaczo podobnie do innego angielskiego słowa ,,cadaver” czyli zwłoki. Bezos wybrał nazwę Amazon z dwóch powodów. Po pierwsze nawiązywał do Amazonki, wielkiej rzeki przez którą przepływa mnóstwo wody, tak jak przez Amazona miało przepływać mnówsto towarów. Drugi powód jest dużo bardziej przyziemny, ponieważ Amazon zaczyna się na literę ,,A” a większość rankingów stron internetowych układana była alfabetycznie, co więc pozwoliło na bycie w nich przed konkurencją.
Co stoi za sukcesem amazona
Oszczędzanie – Pomimo tego iż firma jest jedną z najbogatszych na świecie to jednak stara się oszczędzać pieniądze np. na przekąskach dla pracowników. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta Amazon nie skupia się na pracownikach lecz na klientach, a w tym celu pieniądze zaoszczędzone na benefitach pracowniczych, wydaje na pozyskanie klientów i bycie innowacyjnym. Idealnym podsumowaniem tej zasady jest to, że na początku swego istnienia firma nie miała biurek. Bezos zamiast nich wstawił drzwi połączone z czterema deskami, wszystko w celach oszczędnościowych.
Klient ponad wszystko i prostota – W Amazonie klient rozpieszczany jest na wiele sposobów. Te bardziej oczywiste to szybka i darmowa dostawa, bezproblemowe zwroty czy niskie ceny, wydają się one dość proste jednak wszystko to pozwoliło firmie na przyciągnięcie masy klientów i uczynienie zakupów tam szybkimi i przyjemnymi. Ciekawszym sposobem na realizację tej zasady jest ich system sprzedaży, pozwalający klientom na zakup jednym kliknięciem, co sprawia, że klienci znacznie chętnie kupują.
Innowacyjność – Wprowadzanie coraz to nowszych rozwiązań jak wspomniany wcześniej system sprzedaży jednym kliknięciem, czy recenzji i komentarzy, również tych negatywnych pozwala firmie nie tylko przyciągnąć klientów ale także budować pozytywny wizerunek.
Tymczasowe straty – Niestety te taktyka zarezerwowana jest dla wielkich graczy z branży, ponieważ tylko oni mają zasoby na tymczasowe ponoszenie strat na produktach w celu pozyskania klientów i późniejszego zdominowania rynku. W przypadku Amazona zasada ta praktykowana jest w taki sposób, że kiedy pojawia się firma która może zagrozić Amazonowi, Ten składa jej ofertę wykupu a w razi odmowy, Obniża ceny na podobne produkty co oferowane przez firmę, daje darmowe dostawy lub przygotowuje inną promocje. Konkurent Amazona nie jest w stanie wytrzymać takiej rywalizacji ze względu na choćby mniejszy zasięg czy zdolności finansowe, a następnie jest przejmowany przez giganta.