Jak możesz wykorzystać AI w content marketingu?

Samo rozwiązanie jakim jest content marketing, może być naprawdę efektywne i dawać wiele zalet pod warunkiem że jest robione w odpowiedni sposób. Pod spodem zamieszczę kilka z tych najważniejszych benefitów tego rodzaju marketingu.

 • Tworzenie trwałej relacji z odbiorcami
 • Kreowanie wizerunku eksperta w branży
 • Budowanie dobrych relacji z klientami

Jak AI może pomóc w efektywnym content marketingu?

Aktualnie możemy być świadkami rewolucji w dziedzinie AI, a wraz z tą rewolucją pojawiają się nowe możliwości i rozwiązania również dla content marketingu. Narzędzia AI można wykorzystać do prowadzenia efektywnych działań w tym temacie na różne sposoby. Poniżej podzieliłem się z tobą kilkoma z nich.

Personalizowane treści dla odbiorców.

Istnieją narzędzia AI tj. Dynamic Yield które są w stanie zmieniać wyświetlany użytkownikowi content w zależności od jego preferencji. Narzędzia te wykorzystują informacje o użytkowniku i jego lokalizacji, aby wyświetlać jak najbardziej spersonalizowany kontent i maksymalizować jego efektywność.

Tworzenie treści

Jest to chyba najbardziej oczywisty ze sposobów na wykorzystanie sztucznej inteligencji w content marketingu, ale zarazem pozwalający zaoszczędzić najwięcej czasu. Programy takie jak Jasper.ai mogą stworzyć naprawdę przyzwoity tekst, który możesz zamieścić na stronie. Wygenerowanie długiego wpisu na określony temat pozwoli zaoszczędzić ci sporo czasu, jednak pamiętaj aby wygenerowany tekst zweryfikować pod kątem poprawności informacji, i języka gdyż w przeciwnym razie możesz osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego. Najlepiej byłoby gdybyś wpisu takiego nie kopiował 1:1 tylko edytował go.

Pomysły na treści

Poza czysto marketingowymi działaniami Sztuczna inteligencja i narzędzia na niej oparte mogą być używane w celu generowania pomysłów na tematy do artykułów czy innych treści. Poniżej zamieszczam przykładowe prompty (komendy), jakie możesz użyć aby ChatGPT wygenerował pomysły na content.

 • “Na jaki temat napisałbyś artykuł na stronę internetową powiązany z (podaj temat)”

 • “Na jaki temat napisałbyś artykuł aby zainteresować czytelnika. Ma on być w tematyce ( podaj tematykę)”

 • “Jakie treści mogę dodawać na newsletter będąc firmą działającą w branży (podaj branże)”

 

AI a Content marketing w social mediach

Marketing treści zwykle utożsamiany jest z blogiem. Oczywiście jest to w 100% słuszne skojarzenie, jednak nie oddaje ono w całości tego zagadnienia, można bowiem podpiąć pod nie również treści dodawane na social media np.

 • Poradniki i recenzje na YouTube
 • Odpowiedzi na pytania
 • Posty z infografikami
 • Webinary
 • Podcasty

Ponownie przydatne może tu być AI w kwestiach takich jak robienie researchu czy analizowanie danych, które chcesz wykorzystać w swoich materiałach. Same infografiki możesz robić w darmowych programach np. Canva. Wspomniany Jasper.ai czy ChatGPT posłużą ci generowania skryptów do materiałów video, natomiast jeśli chodzi o samo ich dodawanie na różne platformy to możesz użyć do tego programu Repurpose.io który doda post na wszystkie podpięte przez ciebie social media, zapewniając ci tym samym oszczędność czasu i mozolnej, powtarzalnej pracy.

Zobacz też: