Jak zarabiać na swojej pasji?

Zarabianie na własnej pasji brzmi jakby było nierealne, ale na szczęście jest zupełnie odwrotnie. Aktualnie jeśli tylko masz pasję, czas i chęci to możesz bez problemu monetyzować swoje zainteresowanie a nawet w całości się z niego utrzymywać. Sam możesz przeszukać internet w poszukiwaniu historii takich ludzi którzy zdecydowali się odejść z pracy i postawić wszystko na hobby, a następnie zarabiać z niego. Pozostaje jednak zasadnicze pytanie w jaki sposób to zrobić?

Zanim zaczniesz

Przede wszystkim musisz pomyśleć czy twoje hobby może przynosić zysk. Zastanów się czy istnieje zapotrzebowanie na wiedzę którą posiadasz w temacie twego zainteresowania i czy ludzie będą w stanie ci za nią zapłacić. Możesz poszukać czy na rynku nie ma już podobnych produktów lub usług jak te które chcesz oferować.  Kiedy już to zrobiłeś to czas przejść do chyba najtrudniejszej części.

Zacznij działać

Zaplanuj w jaki sposób chcesz monetyzować swoje zainteresowania. Możesz zdecydować się na prowadzenie bloga czy profilu w mediach społecznościowych. W tym przypadku warto byłoby wygospodarować 2 godziny dziennie na ich rozwijanie, i tworzenie contentu. To oczywiście nie wszystko, treści które masz zamiar dodawać powinny być dobrej jakości, i dodawane regularnie aby zwiększyć szanse na odniesienie sukcesu. Niestety w wypadku tych dwóch sposobów musisz poświęcić trochę czasu i być przygotowanym na to że wyniki pojawią się dopiero po czasie. W wypadku kiedy twoja wiedza jest naprawdę rozległa warto byłoby pomyśleć o napisaniu E-booka lub o utworzeniu kursu.

Inne pomysły monetyzowania hobby

Jeśli to co lubisz robić w wolnym czasie to np. Malowanie czy cokolwiek innego co wytwarza jakieś produkty to oczywiście możesz je sprzedawać na portalach typu OLX czy Allegro. Innym ciekawym sposobem monetyzacji pasji może być kanał na YT, bo kiedy nagrywasz filmy z zaangażowaniem to naprawdę możesz zaciekawić nimi wiele osób, nawet takich które normalnie nigdy nie zainteresowałyby się tematyką twojego hobby. Bardziej zaawansowanym sposobem może być otworzenie własnego sklepu internetowego, w którym mógłbyś sprzedawać produkty potrzebne do twego hobby lub po prostu z nim związane, w przypadku wcześniej wspomnianego malarstwa, mógłby to być sklep z farbami. Idąc o krok dalej mógłbyś nawet zacząć wytwarzać farby do swojego sklepu.

Cały czas się rozwijaj

Często występującym błędem jest fakt, że ktoś kto zaczyna już zarabiać z własnej pasji, przestaję się w niej rozwijać. Cały czas inwestuj w swoją wiedzę, szkolenia i zdobywaj nowe doświadczenia, bo gdy nie będziesz tego robił wiedza którą możesz zaoferować szybko okaże się niewystarczająca.

CZy pasja z której zarabiasz nadal będzie pasją

Trudno odpowiedzieć na to pytanie. W zasadzie wszystko zależy od człowieka, bowiem jeden utraci całą radość ze swego Hobby kiedy zacznie z niego zarabiać, i będzie je traktować jak zwykłą pracę . Kto inny natomiast cały czas będzie równie zadowolony ( a może nawet bardziej) niż na początku swej drogi z zarabianiem na hobby. Podejmując zatem decyzje o zarabianiu na pasji musisz się liczyć, że z czasem zajęcie to przestanie sprawiać ci przyjemność a nawet ci zbrzydnie.

Podsumowanie

Pamiętaj, że jeśli naprawdę chcesz się utrzymywać ze swojej pasji to musisz być w niej naprawdę dobry i posiadać szeroką wiedzę. Co więcej musisz być przygotowany na możliwość że hobby przestanie sprawiać ci frajdę i stanie się zwykłą pracą, oraz tego że będziesz musiał poświęcić trochę czasu na rozwój tych źródeł zarobku. Jeśli jednak jesteś zdecydowany i pewny swoich umiejętności to z pewnością warto jest spróbować otworzyć bloga lub kanał na YT.