Jak zdobywać przydatną wiedzę w każdym miejscu?

Czy jadąc komunikacją miejską do pracy czy szkoły nachodzą cię myśli, że marnujesz swój czas i mógłbyś go wykorzystać w bardziej produktywny sposób? Cóż ciężko się nie zgodzić, że stanie na przystanku albo przeglądanie Facebooka w autobusie czy tramwaju jest marnowaniem czasu. A co jeśli powiem ci, że istnieje sposób który pozwoli ci te dziesiątki zmarnowanych godzin zamienić na produktywny czas w którym zdobywasz wiedzę, podnosisz swoje umiejętności i stajesz się lepszym z dowolnego zakresu? Co więcej nie wymaga on praktycznie żadnego wysiłku. Zapraszam do zapoznania się ze sposobem na zdobywanie wiedzy w każdym miejscu.

Zdobywanie wiedzy nie musi być skomplikowane.

Zacznę może od wytłumaczenia na czym polega cała ta technika na pozyskiwanie nowej wiedzy w każdym miejscu. Wystarczy że codziennie dojeżdżając do pracy czy szkoły zamiast słuchać muzyki czy przeglądać media społecznościowe, zaczniesz słuchać audiobooków. Niby proste ale jednak genialne rozwiązanie. Załóżmy że na same dojazdy poświęcasz 2 godziny w tygodniu, i zamiast marnować ten czas, możesz posłuchać książki która pomoże ci się rozwinąć. Oczywiście wspomniałem o dojeżdżaniu do pracy czy szkoły ale jest też wiele innych sytuacji w których zapewne nie masz co robić więc odruchowo odpalasz Facebooka czy Tik Toka. Podsumowując je wszystkie przypuśćmy, że uda ci się przesłuchać jedną książkę w tygodniu, a to daje nam 52 książki w roku.

 

Ile czytają amerykańscy miliarderzy?

Przedstawiłem ci statystykę według której możesz przesłuchać 52 książki rocznie. Dla porównania dam ci teraz link do pewnego artykułu w którym zawarte są dane ile czasu na czytanie poświęca kilku ze znanych amerykańskich miliarderów. Okazuję się, że Bill Gates czy Mark Zuckerberg czytają podobną liczbę książek. Zatem według tych danych możesz dorównać niektórym z amerykańskich miliarderów pod względem pochłanianych książek, a pamiętaj, że są one nieocenione jeśli chodzi o zdobywanie wiedzy.

od czego zacząć?

Przede wszystkim powinieneś wybrać platformę na której będziesz chciał słuchać. Jest ich kilka między innymi Storytel czy Empik Go, a następnie pakiet który cię interesuje. To w zasadzie tyle, bo jedyne czego potrzebujesz poza tym to słuchawki, do słuchania w miejscach publicznych. Jeśli nie jesteś do końca zdecydowany to część z serwisów oferuje okres próbny. Zawsze możesz spróbować i jeśli okaże się, że to jednak nie dla ciebie to masz opcję zrezygnowania. Jeśli jednak ci się spodobało a nie chcesz kupować płatnej subskrypcji, to możesz pomyśleć o zaletach jakie niesie to rozwiązanie, a są one ogromne w porównaniu do kosztów.

Czego słuchać?

To już zależy wyłącznie od twoich preferencji, ja osobiście wolę książki o tematyce biznesowej i biografię znanych ludzi. Jeśli jednak interesują cię audiobooki o innej tematyce to nie ma problemu i na pewno znajdziesz coś dla siebie. Jeśli jednak mogę ci coś polecić to warto było by się zapoznać z książką “Myśl i Bogać się” autorstwa Napoleona Hilla. Jest to klasyka jeśli chodzi o samorozwój i z pewnością wyciągniesz z niej coś ciekawego.

To nie jedyny sposób

Ciekawą alternatywą do wspomnianych przeze mnie jest strona mentorbox. Niestety jest ona w języku angielskim, ale jeśli to nie jest dla ciebie problemem, to możesz słuchać tam streszczenia książek, często mało znanych na polskim rynku. Zamieszczane są tam też kursy dotyczące różnych dziedzin jak monetyzowanie strony internetowej. Treści na mentorboxie są raczej biznesowe oraz powiązane z tematyką osiągania sukcesów, marketingu czy ogólnie pomagające być lepszym w biznesie.

 

Podsumowanie

Jak widzisz zdobywanie wiedzy nie musi wiązać się z godzinami czasu wolnego spędzonymi przed książkami. Wystarczy, że kreatywnie zagospodarujesz czas jaki i tak musisz poświęcić na dojazdy do pracy czy szkoły. Po za tym wystarczy ci już tylko telefon i słuchawki. Dodatkowo możesz robić notatki z ciekawszych fragmentów książki lub po prostu takich które ci się spodobały.

zobacz też