Co zrobić aby zwiększyć ruch organiczny na stronie?

Bycie posiadaczem własnej witryny internetowej, wiąże się z wieloma trudnościami i problemami. Jednym z nich jest pozyskiwanie ruchu i pozycjonowanie się wysoko w wynikach wyszukiwania. Jak zatem sprawić, żeby ruch organiczny na stronie rósł? Zapraszam do czytania.

Ruch na stronie można podzielić na kilka rodzajów, jednak tym które interesuje nas najbardziej jest ruch organiczny. W skrócie jest to taki rodzaj ruchu w którym użytkownik, dotarł na naszą stronę tylko i wyłącznie dzięki wynikom wyszukiwania, i pozycji strony w nich. Jest on wartościowy ponieważ pokazuje, że ludzie są zainteresowani, stroną i “sami z siebie” na nią wchodzą. Dodam jeszcze, że oprócz ruchu organicznego na stronie możesz mieć również: ruch płatny ( paid search) z reklam czy choćby ruch bezpośredni kiedy to ktoś wyszukuje akurat naszej strony.

Co zrobić aby zwiększyć ruch organiczny na stronie?

Pomoże ci w tym kilka technik. Powinieneś też wiedzieć, że Jeśli na poważnie myślisz o zwiększeniu ruchu organicznego na stronie internetowej powinieneś stosować każdą z poniższych technik, bez wyjątku.

 

Dobierz odpowiednie słowa kluczowe

Słowa kluczowe to pewne frazy które ludzie wpisują w wyszukiwarkę, i na których podstawie wyświetlane są wyniki wyszukiwania. Jeśli chcesz aby twój artykuł trafił na wysokie pozycje w wyszukiwarce, i co się z tym wiąże, zaczął generować ruch organiczny na stronie, to musisz zacząć, od doboru odpowiedniego słowa kluczowego. Zatem jakie powinno być idealne słowo kluczowe? Poniżej zamieszczam listę cech:

  • Brak ogromnej konkurencji
  •  Wyszukiwane przez dużą ilość ludzi
  • precyzyjnie oddaje to czego szukasz

Jeśli chodzi o ilość wyszukiwań to chyba oczywistym jest, że jeśli nikt nie wyszukuje twojego słowa kluczowego, to nawet jeśli zajmiesz wysokie miejsce w wynikach wyszukiwania to ruch organiczny na stronie którą prowadzisz nie będzie wysoki. Podobnie z konkurencyjnością fraz, jeśli będziesz próbował pozycjonować się na trudne hasło to mało prawdopodobne, że odniesiesz sukces. Mówiąc o oddawaniu przez słowo klucz intencji ludzi, to mam tu na myśli, że tworząc artykuł o butach sportowych, musisz wiedzieć co ma na myśli osoba wpisująca to hasło, tzn. czy chce kupić buty sportowe, czy może zobaczyć ich recenzje.

Dodawaj i pozyskuj linki

Aby zwiększyć ruch organiczny na stronie , niezbędne jest pozyskiwanie linków zewnętrznych oraz dodawanie linków wewnętrznych.

Linki wewnętrzne to linki prowadzące do innych artykułów czy rzeczy na twojej stronie. Samo dodawanie ich pomaga algorytmowi Googla zrozumieć jak wygląda struktura twojej witryny. Możesz zainspirować się tym jak robi to Wikipedia. Tam bardzo łatwo jest przejść do innych artykułów powiązanych z tematem tego o którym czytasz. Wszystko dzieje się płynnie, niemal naturalnie, czytasz o czymś, i jeśli zainteresowałeś się tematem możesz zgłębić go dokładniej.

Linki zewnętrzne czyli takie które prowadzą z innych stron do naszej. Same w sobie nie sprawiają że ruch organiczny na stronie rośnie (jeśli już to bezpośrednio zwiększają ruch odsyłany), ale jeśli linki pochodzą ze stron dobrze odbieranych przez google, to znacząco może to wpłynąć na pozycjonowanie naszej strony. Na samo zdobywanie linków zewnętrznych jest kilka sposobów. Możesz choćby tworzyć treści sponsorowane czy pisać artykuły gościnne na innych stronach. Niestety może to również zadziałać w drugą stronę. Jeśli twoja strona jest linkowana w witrynach niskiej jakości, to również pozycjonowanie twojej witryny ulegnie pogorszeniu.

ruch organiczny na stronie

Zadbaj o meta tagi

Meta tagi to między innymi tytuł strony oraz jej opis. Są one również kluczowe jeśli chodzi o poprawienie widoczności witryny w wynikach wyszukiwania, i co się z tym wiąże, sprawieniem że ruch organiczny na stronie poprawi się. Samo zoptymalizowanie ich nie jest specjalnie trudne.

Jeśli chodzi o tytuł to koniecznie musi on odzwierciedlać treść twojego artykułu oraz musi być unikalny. Zadbaj także o odpowiednią jego długość, a pomocny w tym może być plugin Yoast SEO, który podpowie jaka długość tytułu będzie optymalna. Koniecznie musi się w nim znaleść także twoje słowo kluczowe na które będziesz starała się wypozycjonować.

Opis podobnie jak tytuł powinien być unikalny, zawierać słowo kluczowe i dobrze opisywać treść artykułu który dodajesz, jego długość ponownie powinna być odpowiednia, i w jej dobraniu możesz skorzystać z Yoast SEO. Warto też aby twój opis zachęcał do kliknięcia w stronę, więc postaraj się użyć emocjonalnego słownictwa, jednak to nie ma wpływu na pozycjonowanie.

Twórz dobre jakościowo treści i dodawaj je regularnie

Tworzenie wartościowych i regularnych treści, może naprawdę mocno pomóc w pozycjonowaniu strony internetowej i w konsekwencji zwiększaniu ruchu organicznego. W tworzeniu takich wartościowych treści warto byłoby wcielić się w rolę osoby wyszukującej twoje słowo kluczowe i zastanowienie się na czym jej zależy, i jakie ma problemy. To wszystko oczywiście trzeba połączyć z dobrze dobranymi słowami kluczowymi. Podczas tworzenia tekstu na stronę pamiętaj żeby używać w nim słów kluczowych to pomoże zrozumieć Googlowi o czym jest twój tekst, optymalne będzie jeśli słowo kluczowe będzie stanowiło od 1 do 2% całości tekstu.

Zobacz też