kim właściwie jest jordan belfort?
Jordan Belfort był jedną z najbogatszych osób na wall street, która swojego majątku dorobiła się na sprzedawaniu groszowych akcji i oszukiwaniu ludzi, ale większą popularność przyniósł mu film ,,Wilk z wall street” ten z Leonardo DiCaprio w roli głównej, który to jest ekranizacją jego historii. Część osób może zastanawiać się dlaczego piszę o zwykłym oszuście, ale Jordan to bardzo ciekawa osoba i nie ze względu na dość bujne życie towarzyskie, ale na sposób sprzedawania który opracował i nazwał ,,Systemem Linii Prostej”, a jest on naprawdę wart uwagi ze względu na prostotę i skuteczność. Zamieszczam link do dokładnej biografii tutaj
po co ci sprzedawanie?
Jeśli nie jesteś handlowcem to prawdopodobnie zadałeś sobie to pytanie, i nie będę ukrywał dość słuszne. Odpowiedź na nie jest jednak bardzo prosta. Nasze życie przepełnione jest sprzedawaniem może nie w takiej najbardziej kojarzącej się formie czyli produkt/usługa za pieniądze, ale często zdarza się że musimy sprzedać komuś nasz punkt widzenia, pomysł lub samego siebie na np. rozmowie kwalifikacyjnej.
system linii prostej
System ten zakłada, że sprzedaż jest linią prostą której początek to otwarcie a sprzedaż, a koniec to zamknięcie sprzedaży. Sama sprzedaż jest zaś linią prostą łączącą te dwa punkty, a więc sprzedając poruszasz się po linii prostej. Warto dodać, że masz też granice bezpieczeństwa której nie wolno ci przekroczyć, bo wtedy tracisz kontrolę nad sprzedażą.
czego nauczysz się od wilka z wall street?
Czytając książkę Jordana ,,Droga wilka z wall street” możesz dowiedzieć się wielu rzeczy które prawdopodobnie zmienią twoje podejście od sprzedawania. Jedną z nich są 3 Dziesiątki. 3 Dziesiątki polegają na tym, że aby klient kupił musisz wytworzyć u niego pewność na skali od 1 do 10 w trzech poszczególnych obszarach jakimi są kolejno: zaufanie do produktu, zaufanie do sprzedawcy i zaufanie do firmy. Na tej skali 1 oznacza całkowity brak zaufania, a 10 całkowite zaufanie. Co więcej jeśli chcesz sprzedać nie może być tak że potencjalny klient osiągnął dziesiątkę na skali zaufania do sprzedawcy i produktu, ale jeśli chodzi o zaufanie do firmy będzie gdzieś w okolicach 5. Aby doszło do sprzedaż musisz doprowadzić klienta do jak najwyższego poziomu na wszystkich z 3 skali. Kolejną z ciekawych spraw dotyczących sprzedaży której możesz nauczyć się od Belforta jest to komu powinno się sprzedawać. Twierdzi on że jeśli wiesz że twój produkt nie pasuje do klienta to nie powinieneś mu go sprzedawać. Co wiąże się z tym zagadnieniem to chyba najbardziej znana sentencja z filmu czyli ,, Sprzedaj mi ten długopis”. Jeśli widziałeś film to pamiętasz scenę w której DiCaprio prosi uczestnika swojego szkolenia aby ten sprzedał mu długopis. Biedny Nowozelandczyk próbuje opowiadać jaki to świetny nie jest długopis i jak dobrze nie leży w dłoni, jednocześnie nie jest świadom jak wielki błąd popełnia. Według Belforta owym błędem jest próba sprzedania komuś czegoś czym kompletnie nie jest zainteresowany. Twierdzi on że jest to dobre dla amatorów. Zatem jak powinna brzmieć odpowiedź na tekst ,,Sprzedaj mi ten długopis”? Nie istnieje jeden gotowy schemat, czy zbiór słów. Przede wszystkim należy dowiedzieć się czegoś o potrzebach klienta w zakresie przyborów do pisania, aby wiedzieć czy ktoś wogóle ich potrzebuje. Następna z cennych lekcji jakie można wyciągnąć z książki ,,Droga wilka z wall street” to fakt jak kluczowa jest intonacja i mowa ciała. Jordan uważa, że same słowa nie mają znaczenia dopóki ich nie wypowiesz, oraz że wiele zależy od tego jaki je wypowiesz. Wszystko rozgrywa się w głowie klienta, jeśli ten przez twój ton głosu i postawę stwierdzi że jesteś cwaniakiem któremu zależy tylko na sprzedaniu, raczej nie masz szans na sukces, i odwrotnie jeśli odpowiednio zastosujesz tonacje głosu i połączysz je z mową ciała to wielce prawdopodobne że z powodzeniem uda ci się zamknąć sprzedaż. Ostatnią rzeczą którą tu przytoczę będzie porównanie które w zasadzie podsumowuje kim jest sprzedawca. W książce Jordan porównuje sprzedawcę do starego poszukiwacza złota, używającego sita do wyławiania złota z wody, z alchemikiem który próbuje zamienić wodę w złoto. Twierdzi on że sprzedawca jest właśnie takim poszukiwaczem złota tyle tylko że zamiast złota ma szukać odpowiednich klientów, i nie powinien on być alchemikiem próbującym zmienić klienta który zdecydowanie nie chce kupować , na takiego który kupi, ponieważ jest to niemożliwe.
podsumowanie
Na koniec chciałbym podsumować krótko najważniejsze elementy i bardzo zachęcić do przeczytania książki, ponieważ zawiera ona znacznie więcej informacji niż ten tekst, i z pewnością będzie udaną inwestycjom.
system linii prostej – niezwykle skuteczny system, zakładający że sprzedaż jest linią prostą, a sprzedawanie to poruszanie się po niej od początku, będącego otwarciem do końca czyli zamknięcia sprzedaży.
3 dziesiątki – 3 obszary (zaufanie do sprzedawcy, do produktu i do firmy) w których musisz wytworzyć jak największą pewność w skali od jeden do dziesięć aby sprzedaż zakończyła się sukcesem, pamiętaj aby pewność wytwarzać we wszystkich 3 obszarach i nie pomijać żadnego z nich.
,,sprzedawca to poszukiwacz złota, nie alchemik” – pamiętaj, że sprzedając powinieneś przekonywać nieprzekonanych, a nie takich o których z góry wiadomo że nie chcą kupić twojego produktu.
To oczywiście tylko niewielka część zawartości książki ,,Droga wilka z wall street” autorstwa Jordana Belforta, którą każdemu serdecznie polecam.