Sukces Firmy Apple

apple, sukces firmy

Apple to znana na całym świecie marka, warta miliardy dolarów posiadająca oddane rzesze fanów, którzy są w stanie zaciągać pożyczki na jej nowe produkty. Istnienie firmy to jednak nie tylko ciągłe pasmo sukcesów, bowiem w 1997 roku było ona na granicy bankructwa. Co więc stoi za sukcesem apple? Postaram się tu krótko przedstawić historie giganta technologicznego i następnie przedstawić pewne wnioski.

Początek

Wszystko zaczeło się w 1976 roku od Steva Jobsa Stephena Wozniaka i Ronalda Wayna, ten trzeci jednak szybko pozbył się udziałów za zawrotne 800 dolarów. W tym samym roku Apple Computer Inc. jak wówczas się nazywali wydało swój pierwszy produkt Apple I, jednak to dopiero jego ulepszona wersja Apple II, wydana rok później podbiła rynek i pozwoliła firmie na rozwój. Jego sukcesu powtórzył komputer Macintosh, co w połączeniu z wypuszczeniem do sprzedaży Powerbooka (pierwze laptopy od apple) dało firmie spore zyski.

Trudne czasy

Lata 90-te były delikatnie mówiąc trudnym okresem dla apple. John Sculley następca Steva Jobsa który opóścił firmę w 1985 roku, nie podołał prowadzeniu biznesu. Następni CEO równierz nie radzili sobie na stanowisku i pod ich kierownictwem powstawało wiele dziwnych produktów spod znaku jabłka takich jak konsola do gier, aparat fotograficzny czy Newton (urządzenie dotykowe) które nie odnosiły sukcesów a wręcz przeciwnie okazywały się niewypałami. Gwoździem do trumny był program udzielania licencji na oprogramowanie przez apple, który to doprowadził do powstawania silnej konkurencji dla rodzimych produktów marki.

Powrót Jobsa i zysków.

W 1997 roku ówczesny dyrektor generalny Gil Amelio odoprowadza do wykupu firmy NeXT założonej przez Jobsa po jego odejściu z apple, oraz jego powrotu w roli początkowo konsultanta. a później CEO. Po latach Steve przyznał że w tym czasie firme dzieliły tygodnie od bankructwa. Wtedy dokonano w firmie zmian, między innymi uruchomiono sklep internetowy, zredukowano liczbę produktów, czy zapowiedziano Imaca. 2001 rok przyniósł pierwsze firmowe stacjonarne sklepy, nowy system operacyjny oraz zapowiedź Ipoda, ktory to później przyniósł marce spore zyski i pozwolił na polepszenie kondycji finansowej. Przełomem okazało się zaprezentowanie ipona w 2007 roku który do dziś jest chyba najbardziej znanym produktem marki. Tego samego roku zmieniono też nazwe z Apple Computer Inc.naApple inc. Steve jobs zmagający się z rakiem trzustki przestał być dyrektorem generalnym w 2011 roku a jego obowiązki przejoł Tim Cook i role tę pełni do dziś, kontynując rozbudowę potęgi firmy.

Wnioski

Z całej historii firmy możemy wyciągnąć pewne wnioski odnośnie tego co może stać za jej sukcesem.

  1. Budowanie wokół siebie społeczności – Apple zdołało zbudować sobie masę lojalnych klientów którzy zawsze kupią ich nowe produkty, cow połączeniu z ciągłym zwiększaniem cen daje stale rosnące zyski

  2. Cały markowy ekosystem – Apple wytworzyło sobie zamknięty ekosystem, polegający na tym, że rządzenia zaprojektowane są w taki sposób, że wszystko musisz kupić od nich, co pozwala na budowę monopolu.

  3. Dobry marketing – liczne lokowania produktu czy kultowe już dziś reklamy jak ta wzorowana na książce ,,rok 1984″ (link tutaj) pozwoliły wejść do popkultury i na stałe zapisać się w świadomości milionów a co za tym idzie zwiększyć zyski.