Wyrocznia z Omaha – Warren Edward Buffett

Warren Edward Buffett znany na całym świecie jako ,,Wyrocznia z Omaha” czy ,,Mędrzec z Omaha” , od lat jest jednym z najbogatszych ludzi świata. Znany jest również ze swojej filantropi bo zobowiązał się do przekazania 99% majątku na cele charytatywne. Większe wrażenie robi jednak jego skromność, gdyż pomimo kolosalnej fortuny od wielu lat żyje w tym samym domu, kupionym w 1956 roku, nie ma wielkiej kolekcji samochodów czy jachtu, co jest całkiem ciekawe.

U Buffeta już od początku życia było widać dryg do zarabiania pieniędzy, bo pierwszej inwestycji dokonał w wieku 11 lat. Godne podziwu jest to że w wieku 12 lat rozwoził gazety zarabiając 175$ a już rok później złożył swoje pierwsze zeznanie podatkowe. Co ciekawe udało mu się znaleść ulgę podatkową dla osób używających rowera w wykonywaniu pracy. Rok później kupił działkę którą wydzierżawił. Dziś czternastolatek z posiadający własną działkę i dzierżawiący ją to raczej coś nierealnego.

Wpływ Benjamina grahama

Trzeba również wspomnieć o mentorze Mędrca z Omahy, Benjaminie Grahamie autorze między innymi książki ,,Inteligentny inwestor”. Jak sam Buffet wspomina jego poglądy na inwestowanie to w 85% poglądy Grahama, a widać to choćby w tym jak postrzega różnicę między wartością spółki a jej ceną.

Zasady inwestowania

Podczas swej długiej kariery udało stosował się do kilku zasad które wydają się dość proste, jednak stosowanie ich pozwoliło na zarobienie miliardów.

Gotówka jest złą inwestycją – Buffet słusznie uważa, że trzymanie gotówki jest złym pomysłem, gdyż ta nieustannie jest pochłaniana przez inflacje. Oczywiście zawsze trzeba jej trochę mieć gdyby nadarzyła się dobra okazja inwestycyjna, jednak co do zasady za 20 lat dolar czy dowolna inna waluta będzie warta mniej niż dziś, a dobra spółka wręcz przeciwnie zwiększy swą wartość.

Inwestuj w spółki z pewną przewagą konkurencyjną – Przykładami takich spółek z portfela Buffeta to Coca – Cola i Apple. Ta pierwsza znana jest na całym świecie, ma swój unikalny smak, i pomimo tego że istnieje wiele kopi napoju cola , często tańszych od oryginału to żaden nie odniósł choćby porównywalnego sukcesu. Dzieje się tak właśnie dzięki przewagą konkurencyjnym coli. Podobnie jest z Apple, które to posiada swój unikalny firmowy ekosystem i oddane rzesze fanów na całym świecie.

Trzeba rozumieć w co się inwestuje – Jednym z powodów dla których wyrocznia z Omahy nie zainwestował w rynek kryptowalut jest fakt, iż po prostu go nie rozumie. Łatwo można dostrzec zalety takiego podejścia, bo jak chcesz zarobić na czymś nie wiedząc jak to działa? W takiej Coca-Coli idea działania jest prosta, sprzedawanie ludziom słodzonego napoju. Co więcej Buffett jest w stanie realnie ocenić wartość firmy, i zobaczyć kto jest w ich zarządach.

Wybieraj spółki z silnym zarządem – Warto aby spółka którą chcesz kupić do swojego portfela, miała silny i dobrze zorganizowany zarząd, ale warto też unikać takich spółek których zarząd oparty jest na jednej osobie.

Podsumowanie

To oczywiście nie wszystkie zasady do których stosuje się Wyrocznia z Omahy, ale starałem się wybrać te moim zdaniem najważniejsze. Warto tu też wspomnieć, że Buffett giełdę traktuje jak wagę nie jak hazard i inwestuje raczej długoterminowo, czy że nie warto podążać za tłumem. Tutaj link do kilku ciekawych cytatów.